Między 17. a 25. rokiem życia u większości ludzi wyrzynają się ostatnie zęby trzonowe. To tak zwane zęby mądrości, znane też jako ósemki. Niekiedy wyrastają w późniejszym okresie – po ukończeniu 40 lub nawet 50 lat. Można spodziewać się ich w momencie, gdy żuchwa oraz szczęka będą już w pełni ukształtowane. Czy ich obecność zawsze ma negatywne konsekwencje dla ludzkiego organizmu? Zwykle wyrznięcie się ósemki wiąże się z szeregiem komplikacji oraz dolegliwości, w tym bólem wywołanym uciskiem na nerwy, krwawieniem dziąseł albo zmianą ustawienia reszty uzębienia.

Ząb mądrości – podstawowe informacje

Ostatnie zęby trzonowe wyrastają w różnym czasie u różnych osób. Nie każdy będzie mieć wszystkie cztery ósemki – czasami wyrzynają się tylko dwie bądź nie ma ich wcale. To szczątkowe uzębienie, które współcześnie nie ma zastosowania. Zmienia się oraz zanika w wyniku ewolucji.

Tym, czym ząb mądrości różni się od pozostałych zębów, jest przede wszystkim anatomia. Nie ma odpowiednika w pierwszym uzębieniu, które pojawia się u ludzi (mleczaki). To pociąga za sobą jeden z najczęstszych problemów związanych z wyrastaniem ósemki. Niejednokrotnie nie ma na nią po prostu miejsca w jamie ustnej. Współcześni ludzie mają mniejsze szczęki oraz żuchwy w porównaniu ze swoimi przodkami. Z tego powodu zęby mądrości nierzadko pozostają niewyrznięte do końca albo ustawiają się w nieprawidłowym położeniu.

Czy ekstrakcja zęba mądrości to konieczność?

Pojawienie się ósemki może mieć przeróżne skutki. Wśród najczęściej odnotowywanych problemów zdrowotnych można wymienić narastające dolegliwości bólowe, a także ostre oraz przewlekłe stany zapalne. Z powodu bólu świeżo upieczeni posiadacze zęba mądrości mają trudności z utrzymaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej. Ponadto narzekają na kłopoty ze spożywaniem posiłków.

To zaledwie kilka z licznych uciążliwych objawów dotykających ludzi, którym wyrznęła się ósemka. Prócz tego mogą występować u nich obrzęki albo szczękościsk. Każdy z tych czynników stanowi przesłankę do wizyty u stomatologa. Specjalista oceni, czy ekstrakcja zęba mądrości to jedyne rozwiązanie.

Zęby mądrości – kiedy usuwać?

Ból, brak możliwości należytego dbania o uzębienie, negatywne oddziaływanie na pozostałe zęby – nie należy lekceważyć żadnego z tych elementów. Jak widać, istnieje szereg komplikacji, które niosą ze sobą zęby mądrości. Kiedy usuwać ostatnie trzonowce? Decyzję podejmuje lekarz dentysta, po wcześniejszym przeprowadzeniu diagnostyki i oceny zębów oraz jamy ustnej. Ósemka może wyrosnąć całkowicie, ale szybko zostać zaatakowana przez próchnicę. Gromadzenie resztek jedzenia, złogi kamienia nazębnego oraz stany zapalne nie sprzyjają utrzymywaniu jej w dobrym stanie. Jej położenie znacząco utrudnia nie tylko higienę, lecz również dostęp narzędzi stomatologicznych. Jeśli dojdzie do uszkodzenia ósemki w wyniku próchnicy, przyjdzie rozważyć ekstrakcję – tym bardziej że nawet po ewentualnym wyleczeniu problem może powracać.
 

Zęby mądrości mogą być wyrośnięte albo zatrzymane częściowo bądź całkowicie. W sytuacji pełnego otoczenia kością można mówić o zjawisku znanym jako tzw. zatrzymana ósemka. Czy usuwać taki ząb? W większości przypadków będzie niewłaściwie ustawiona. Na przykład wyrośnie koroną w kierunku siódemek, co przełoży się na uciskanie ich korzeni, a w konsekwencji wpłynie na nadmierne stłoczenie zębów. Aby przywrócić funkcjonalność uzębienia, niezbędne będzie wykonanie ekstrakcji.

Ząb mądrości usuwanie – u kogo?

Decyzję o usunięciu ósemki poprzedza przeprowadzenie odpowiednich badań, w tym pantomogramu. To zdjęcie RTG wszystkich zębów w jednej płaszczyźnie, dzięki któremu uzyskuje się informacje o rozwoju oraz wzroście tych zębów.

Nie każdy stomatolog podejmie się (a przede wszystkim nie każdy powinien) ekstrakcji zęba takiego jak ząb mądrości. Usuwanie ósemki to trudny zabieg wymagający wiedzy oraz doświadczenia. Procedurę przeprowadza chirurg szczękowy, wykorzystując przy tym wiertła, dźwignie oraz specjalne kleszcze chirurgiczne. Ekstrakcję poprzedza podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego.

Podsumowując, zęby mądrości zazwyczaj powinny być usunięte, ponieważ utrudniają higienę uzębienia. Wywołują liczne dolegliwości, mogą też przyczyniać się do rozwoju schorzeń zębów oraz jamy ustnej.

Nasza oferta


Photo by Caroline LM on Unsplash