Higiena jamy ustnej to nie tylko codzienne mycie zębów, nitkowanie czy używanie płynów irygacyjnych. Aby jak najdłużej zachować zdrowe zęby, należy korzystać z regularnych przeglądów stomatologicznych. Pozwalają one wykryć ewentualne nieprawidłowości. Wiele schorzeń nie daje żadnych objawów więc trudno je zauważyć bez wizyty u specjalisty. Podpowiadamy, dlaczego i jak często powinna odbywać się wizyta kontrolna u dentysty.

Kontrola u dentysty – dlaczego jest taka ważna?

Najczęściej do dentysty trafiamy już z bólem zęba. Głównym powodem dyskomfortu jest rozwijająca się próchnica. Schorzenie to, odpowiednio wcześnie wykryte, skraca czas leczenia, a to przedkłada się również na jego niższy koszt. Nieleczona próchnica prowadzi do przebarwień lub nawet do utraty zęba. Dlatego również ze względów estetycznych warto pamiętać o profilaktycznym przeglądzie stomatologicznym. Stomatologia zachowawcza skupia się nie tylko na stanie zębów, ale również na ocenie kondycji całej jamy ustnej. Pozwala wykryć wszelkie niepokojące zmiany na podniebieniu, dziąsłach, wargach i języku. Kontrola u dentysty stanu uzębienia i jamy ustnej umożliwia rozpoznanie groźnych chorób – cukrzycy, anemii czy bulimii, a także nowotworów.

Kontrola u dentysty – co ile ją planować?

Osoby dorosłe powinny umawiać się na przegląd stomatologiczny co najmniej raz na 6 miesięcy. W takim czasie zwykle odkłada się kamień nazębny, który należy ponownie usunąć. Jeżeli stomatolog zauważy niepokojące go zmiany, może skrócić ten okres i wyznaczyć kolejną wizytę szybciej. Podobnie kobiety w ciąży muszą liczyć się z częstszymi wizytami u stomatologa. Pierwsza z nich powinna mieć miejsce przed ukończeniem 12 tygodnia ciąży, a kolejne co 3 miesiące. Nie ma przeciwwskazań do leczenia ubytków w tym szczególnym okresie. Co ważne, wbrew błędnym opiniom, nie szkodzi ono dziecku. Z kolei pierwsza wizyta kontrolna u dentysty dotyczy już dzieci do 18. miesiąca życia. Oswajają się wtedy z gabinetem, co sprawia, że lepiej znoszą badanie, gdy są starsze. Generalnie dzieci, które nie mają jeszcze zębów stałych powinny odwiedzać stomatologa 4 razy w roku. Zęby mleczne są bowiem słabiej zmineralizowane, a ich leczenia nie można zaniedbywać. Starsze dzieci i młodzież również powinny mieć sprawdzany stan uzębienia co 3 miesiące.

Jak wygląda przegląd stomatologiczny?

Badanie poprzedza szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia. Podczas przeglądu stomatologicznego odbywa się kontrola stanu uzębienia. Dentysta może wykonać zdjęcie RTG w celu oceny tego, czy nie ma ewentualnych zmian lub stanów chorobowych. Zwykle w trakcie wizyty kontrolnej stomatolog usuwa nagromadzony kamień nazębny. Pozwala to na odsłonięcie szyjek zębowych i wykrycie niewidocznych wcześniej ubytków. Skaling jest nie tylko zabiegiem profilaktycznym, ale także estetycznym. Jeżeli podczas badania jamy ustnej stomatolog wykryje nieprawidłowości, należy umówić się na kolejną wizytę.

Wiele osób obawia się wizyty kontrolnej u stomatologa. Niepotrzebnie, ponieważ nie wywołuje ona bólu ani dyskomfortu. Pozwala za to uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości i inwazyjnego leczenia w przyszłości.

Photo by Caroline LM on Unsplash