Stan zapalny zęba, będący następstwem infekcji lub uszkodzenia jego miazgi, to naturalna reakcja obronna organizmu, która często staje się dla pacjenta źródłem bólu o wysokiej intensywności. Ponadto, nieleczony, może prowadzić do szeregu groźnych konsekwencji zdrowotnych, nawet w postaci pojawienia się ropnia, infekcji ogólnoustrojowych czy utraty zęba. Istnieje na szczęście kilka metod postępowania w przypadku zapalenia miazgi, dotyczących zwalczania jego przyczyn i wynikających z niego dolegliwości bólowych.

Czym jest stan zapalny zęba?

Stan zapalny zęba to skrótowa, powszechnie stosowana nazwa na zapalenie miazgi zęba, czyli unerwionej tkanki znajdującej się w jego komorze oraz korzeniach. Najczęściej do jego powstawania doprowadzają bakterie, które przedostają się do zęba na skutek zmian próchnicowych. Niekiedy do jego rozwoju wiodą jednak również różnego rodzaju urazy mechaniczne.

Stan zapalny zęba to naturalna reakcja układu odpornościowego, który za sprawą białych krwinek stara się wyeliminować lub ograniczyć powstałe zagrożenie. Silna odpowiedź immunologiczna może doprowadzić do stopniowej degradacji tkanek wypełniających komorę zęba, dlatego tak ważne w zapaleniu miazgi zęba okazuje się usunięcie zmienionych chorobowo tkanek i uzupełnienie ubytków.

Stan zapalny zęba – objawy

Silne unerwienie miazgi zęba sprawia, że w razie wystąpienia w jej obrębie stanu zapalnego pacjent odczuwa dolegliwości bólowe o różnym stopniu nasilenia – pojawiające się w reakcji na bodźce lub występujące samoistnie. Mogą one obejmować całą szczękę, a nawet promieniować w kierunku uszu i skroni. Gdy przedmiotem naszego zainteresowania jest stan zapalny zęba – objawy świadczące o jego rozwoju przybierają również inną postać, o czym trzeba pamiętać. Zaliczamy do nich m.in. obrzęk tkanek okołozębowych połączony z ich zaczerwienieniem i poważne ograniczenie funkcjonalności zęba, niekiedy także jego niepokojącą ruchomość.

Zapalenie miazgi zęba – postępowanie

Zasadniczo wyróżnia się dwa stadia zapalenia miazgi zęba – odwracalne i nieodwracalne. W pierwszym wypadku postępowanie nierzadko polega na eliminacji próchnicy oraz uzupełnieniu tkanek zęba uszkodzonych na skutek jej rozwoju. Istotne znaczenie ma również leczenie objawowe. Co na stan zapalny zęba działa kojąco, a więc pomaga znieść dolegliwości bólowe? Leki przeciwbólowe oraz niesterydowe leki przeciwzapalne, takie jak np. ibuprofen, deksketoprofen czy ketoprofen. Niekiedy pomocne w rozwoju stanu zapalnego zęba bywa płukanie jamy ustnej specjalnymi preparatami stomatologicznymi o profilu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym lub naparami ziołowymi, np. z szałwi.

Wiedza dotycząca tego, co na stan zapalny zęba pomaga najlepiej, pozwala ograniczyć dolegliwości bólowe, ale nie zwalcza przyczyn problemu. W przypadku tego typu problemów konieczna może okazać się wizyta u dentysty. Tych jednak nie należy nigdy lekceważyć, ponieważ zaawansowana, nieodwracalna faza zapalenia miazgi zęba nierzadko wymaga podjęcia skomplikowanego leczenia kanałowego, a niekiedy i ekstrakcji chorego zęba. Dlatego też nieocenione znaczenie dla zachowania zdrowia zębów ma właściwie prowadzona profilaktyka stomatologiczna oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie.

Photo by engin akyurt on Unsplash