Jednym z powszechniejszych problemów stomatologicznych jest choroba próchnicowa, która może nieść ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych. Przy braku odpowiedniego leczenia u pacjentów często pojawia się stan zapalny miazgi zęba. Kiedy dojdzie do jego rozwoju, należy jak najszybciej udać się do stomatologa w celu wyeliminowania zakażenia i dolegliwości bólowych. Jak rozpoznać przypadłość, która jest najczęstszym powodem nagłych wizyt u dentysty? Czy możliwe jest jej leczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Miazga zęba – czym jest i z czego jest zbudowana?

W budowie galaretowatej tkanki łącznej wypełniającej kanały korzeniowe zębów wyróżnia się trzy podstawowe warstwy. Najbardziej zewnętrzną częścią jest niezmineralizowana prazębina, na którą składa się siatka włókien kolagenowych. Centralne miejsce zajmuje miazga właściwa zbudowana z komórek i fibroblastów. Ostatni poziom stanowi tzw. strefa Weila, która zawiera pojedyncze fibroblasty oraz włókna kolagenu i elastyny. Gdy dojdzie do naruszenia powyższych warstw, wówczas rozwija się stan zapalny. Jego pierwszy etap jest odwracalny i utrzymuje się kilka dni. Po tym czasie przechodzi w fazę nieodwracalną, której leczenie jest znacznie trudniejsze.

Jakie są najczęstsze przyczyny stanu zapalnego miazgi?

U większości dorosłych i dzieci przypadłość ta stanowi konsekwencję nieleczonej choroby próchnicowej. Bakterie namnażające się w jamie ustnej wytwarzają kwasy, które prowadzą do demineralizacji szkliwa i powstawania ubytków. Trzeba jednak pamiętać, że do stanu zapalnego miazgi mogą prowadzić też uszkodzenia mechaniczne, takie jak np. ukruszenie czy złamanie zęba. Ryzyko procesu chorobowego zwiększa się również z wiekiem. U ludzi starszych miękkie tkanki obecne w kanałach korzeniowych są bardziej narażone na starzenie i degenerację.

Jak się objawia stan zapalny w obrębie miazgi zęba?

Najczęstszym objawem tej przypadłości jest ból, który może mieć charakter tępy, ostry lub pulsujący. Nieprzyjemne dolegliwości nasilają się na skutek reakcji na zimno lub ciepło. Mogą być odczuwane nie tylko w łuku zębowym, ale także w obrębie oczu i skroni. Inne typowe symptomy wskazujące na stan zapalny miazgi zęba to:

  • dyskomfort przy dotyku,
  • zaczerwienienie okolicznych tkanek,
  • opuchlizna,
  • ogólne złe samopoczucie.

Niektórzy pacjenci skarżą się też na ból głowy, gorączkę oraz wysięk ropny. U dziecka stan zapalny miazgi zęba może przebiegać bezobjawowo. Tak się dzieje do momentu, kiedy nie rozwinie się faza ostra.

Jak przebiega leczenie stanu zapalnego miazgi zębowej?

W przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących dolegliwości warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przy szybkiej reakcji istnieje duża szansa, że nie rozwinie się poważny stan zapalny miazgi zęba, a leczenie nie będzie długotrwałe. W zaawansowanym stadium choroby zwykle konieczne jest usunięcie zainfekowanych tkanek oraz dokładne wyczyszczenie kanałów zębowych. W tym celu najczęściej przeprowadza się leczenie kanałowe pod mikroskopem, które może być wykonywane zarówno u dziecka, jak i u dorosłej osoby.

Stan zapalny miazgi zęba – nie lekceważ niepokojących objawów!

By uniknąć próchnicy i ochronić się przed bólem, bardzo ważne są działania profilaktyczne. Powinny one polegać na właściwym dbaniu o higienę jamy ustnej oraz na regularnych kontrolach w gabinecie stomatologicznym, które są wskazane zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Jeśli natomiast dojdzie do rozwoju stanu zapalnego miazgi zęba, nie należy lekceważyć objawów tej przypadłości. Zbagatelizowanie dolegliwości może wiązać się z wieloma groźnymi powikłaniami takimi jak zapalenie okostnej, ropień oraz zgorzel.