Implanty stomatologiczne pełnią funkcję sztucznych korzeni zęba. Zastępują je po ekstrakcji bądź utracie w wyniku urazów mechanicznych czy choroby. To nowoczesne wszczepy wykonane z biokompatybilnych materiałów. Mają formę śrub, które zamieszcza się w kości wyrostka zębowego. Pozostają w nim na stałe, a po okresie osteointegracji (zespolenia z kością) stomatolog mocuje na nich odbudowę protetyczną.
Kiedy można zastosować implanty?
Zaawansowaną odbudowę zębów przy użyciu implantów można przeprowadzić w przypadku, gdy pacjent dysponuje odpowiednią ilością tkanki kostnej. Jeżeli posiada jej zbyt mało do natychmiastowej implantacji, rozwiązaniem może być zabieg przygotowujący podłoże pod wszczepy (np. sinus lift, sterowana regeneracja kości). Współczesna stomatologia umożliwia uzupełnienie braków w uzębieniu praktycznie każdemu. Wyjątek stanowią młode osoby, u których nie zakończyła się jeszcze faza wzrostu kości (poniżej 17. roku życia). Przeciwwskazaniem będą też nałogi (alkoholizm, narkomania), nowotwory, osteoporoza, padaczka oraz zły stan higieny jamy ustnej.
Przy pomocy implantów zębowych można uzupełnić pojedyncze lub bardziej rozległe ubytki. Zabiegi implantologiczne pomagają ludziom z częściowym oraz całkowitym bezzębiem odzyskać piękny uśmiech. Jeśli stan uzębienia na to pozwala, już w trakcie jednej wizyty w gabinecie można odbudować braki zębów.
Jakie są rodzaje implantów zębowych?
Do najczęściej wykorzystywanych systemów implantologicznych należą implanty z tytanu. Mają najdłuższą historię, przez co cieszą się największą popularnością. Tytan to niezmiernie wytrzymały materiał, który nie uczula – nie ma więc ryzyka, że organizm go odrzuci. Może odgrywać rolę korzenia dla pojedynczej pracy protetycznej (korony) lub stanowić oparcie dla mostu. Do nielicznych minusów tytanu zalicza się jego srebrno-szary kolor. Z upływem czasu linia dziąseł może ulec obniżeniu, a wtedy wszczep staje się widoczny. Jednak atuty tego rodzaju implantów zdecydowanie przewyższają aspekt estetyczny.
W odróżnieniu od tytanu jego nowsza alternatywa ma kolor kości słoniowej. Implanty cyrkonowe prezentują się bardzo naturalnie nawet po wielu latach. Dzięki temu, że nie zawierają metalu, mogą je bezpiecznie wybierać alergicy. Prócz tego cyrkon sprawnie przechodzi proces zespolenia z tkanką kostną. Poza właściwościami zbliżonymi do naturalnej tkanki zębów wyróżnia się odpornością na ścieranie oraz dużą wytrzymałością.
Różnice pomiędzy implantami
Aktualnie na rynku można spotkać kilkanaście systemów implantologicznych. Pochodzą od producentów niemieckich, szwajcarskich, amerykańskich, a także koreańskich oraz izraelskich. Różnią się między sobą nie tylko pod względem materiału, z którego je wykonano, ale i ceny czy sposobu umiejscowienia. Mają różne kształty oraz rozmiary, ponadto procedury ich wszczepiania mogą zajmować mniej lub więcej czasu. Ostatnia istotna różnica to założony czas użytkowania – na stałe lub czasowo, zwykle na potrzeby leczenia ortodontycznego. Rodzaj implantu dobiera lekarz stomatolog.
Photo by Peter Kasprzyk on Unsplash