Nieprzyjemny zapach z ust - przyczyny oraz sposoby przeciwdziałania

Nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitoza, jest częstą przypadłością, która wywołana może być zaniedbaniem higieny jamy ustnej, infekcjami bakteryjnymi, chorobami zębów i dziąseł, stosowaniem używek, zwłaszcza paleniem papierosów jak również dolegliwościami gastrycznymi lub laryngologicznymi. Nieprzyjemny zapach z ust wytwarza się w skutek oddziaływania lotnych związków siarki, które wnikają tak głęboko w szczeliny, że nie mogą być usunięte wraz z śliną czy podczas zwykłego szczotkowania. Taki skutek daje kamień nazębny, próchnica, paradontoza, zapalenie dziąseł, a nawet niewłaściwie dopasowana proteza oraz każdy czynnik zmniejszający produkcję śliny np. klimatyzacja.

Należy w pierwszej kolejności udać się na wizytę do stomatologa, aby wyeliminować inne przyczyny przykrego zapachu z ust, poprzez wyleczenie chorych zębów i dziąseł, usunięcie zepsutych korzeni, zaleczenie stanów zapalnych czy sprawdzenie szczelności protezy lub kondycji pojedynczych sztucznych zębów. Należy mieć na uwadze również właściwą higienę jamy ustnej: szczotkowania bądź starannego płukania zębów i języka po każdym posiłku, żucia gumy bez cukru, picia dużej ilości wody oraz systematycznego usuwania kamienia nazębnego u dentysty.

Jeżeli w dalszym ciągu nieprzyjemny zapach z ust się utrzymuje należy skonsultować się z laryngologiem, gdyż może być to objaw stanów zapalnych migdałów, nosa i zatok obocznych nosa lub gastrologiem w celu wykluczenia takich dolegliwości jak m.in. choroba wrzodowa.

Nasza oferta