Przewlekłe schorzenia jamy ustnej niekorzystnie wpływają na cały organizm. Wśród nich szczególnie często diagnozowane są choroby dziąseł, które rozwijają się stopniowo i na początku nie dają nasilonych objawów. Nieleczone przekształcają się w poważne stany zapalne, które mogą prowadzić do rozchwiania, a nawet do całkowitej utraty zębów. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z miękkimi tkankami pokrywającymi kości żuchwy? Co robić w przypadku ich wystąpienia? Przeczytaj!

Problem z dziąsłami – co powinno zaniepokoić?

Zdrowe tkanki ochraniające zęby mają jasnoróżowy kolor i są twarde oraz pozbawione zgrubień. Aby nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego, należy szczotkować je po każdym posiłku oraz regularnie usuwać osadzający się kamień nazębny. Problem z dziąsłami może pojawić się w każdym wieku. Częstą przyczyną tego rodzaju chorób stomatologicznych jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, ale nie tylko. Do ich rozwoju może prowadzić też:

  • dieta uboga w witaminy i minerały,

  • zmiany hormonalne,

  • niedopasowany aparat ortodontyczny,

  • przyjmowanie niektórych leków.

Jednym z pierwszych niepokojących objawów wskazujących na problem z dziąsłami jest ich obrzęknięcie i zaczerwienienie. Z biegiem czasu tkanki otaczające zęby stają się bolesne na dotyk, a dodatkowo pojawiają się zaburzenia funkcji żucia i nieprzyjemny zapach z ust.

Jakie są najczęściej spotykane choroby dziąseł?

Jedną z częściej diagnozowanych przypadłości jest stan zapalny dziąseł, który u większości pacjentów jest spowodowany przerostem płytki nazębnej i przenikaniem bakterii gromadzących się wokół szyjek zębowych. Do czynników ułatwiających rozwój tej choroby zalicza się palenie papierosów, niewłaściwą dietę oraz przewlekły stres. Proces patologiczny może obejmować pojedyncze zęby lub całe łuki zębowe. Nieco rzadziej u pacjentów rozpoznawane są choroby dziąseł pochodzenia grzybiczego. Zwykle są one wywoływane przez drożdżaki. Najczęściej występują po stosowaniu antybiotyków, kortykosteroidów, po radioterapii oraz u osób z obniżoną odpornością immunologiczną.

Zdrowe dziąsła – profilaktyka i odpowiednia dieta to podstawa!

Schorzenia tkanek dziąsłowych rozwijają się stopniowo, a objawy w początkowej fazie choroby warto przeoczyć. Jeśli tylko zauważysz u siebie problem z dziąsłami, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. Pamiętaj, że w dbaniu o zdrowie jamy ustnej ważne znaczenie ma nie tylko regularne szczotkowanie zębów, ale też odżywianie. W codziennej diecie nie powinno brakować pokarmów bogatych w wapń, fosfor, witaminę C oraz koenzym Q10.