Na szczęście minęły już czasy, gdy prostowanie uzębienia było dla wielu osób czymś krępującym. Dzisiaj widoczne na nim zameczki to oznaka dbania o swój dobry wygląd oraz zdrowe zęby. Na leczenie u ortodonty decydują się osoby w każdym wieku, gdyż na jego rozpoczęcie nigdy nie jest za późno. Ty także masz taki plan i zastanawiasz się, czy założenie aparatu będzie wiązać się z bólem, a jeśli tak to jak długo potrwa? Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę na temat korekty zgryzu przy jego pomocy, zapoznaj się z poniższym artykułem – zapraszamy do lektury!

Czy po wizycie u ortodonty zęby będą boleć?

Z całą pewnością założenie aparatu ortodontycznego jest dla człowieka bardzo odczuwalne, ale wcale nie musi wiązać się z bólem. Pacjent musi się do tego przyzwyczaić, zmienić codzienne nawyki, a także dietę – a przynajmniej sposób spożywania posiłków. Na zębach znajdują się zameczki, które utrzymują wymieniane co miesiąc łuki ortodontyczne (druty). Mają za zadanie stopniowo przesuwać uzębienie na prawidłową pozycję, co niekiedy może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Specjalista wymienia również gumeczki (ligatury), które stabilizują łuk w każdym zamku.

To, jak długo będzie utrzymywał się ból po założeniu aparatu, zależy od danej osoby. Najgorsze samopoczucie mają świeżo upieczeni posiadacze, natomiast po kolejnych wizytach powinno być już lepiej. Pierwszym dniom po zamontowaniu zamków oraz łuku towarzyszy uczucie nacisku na powierzchnię zębów. Uzębienie może być nadwrażliwe, co da się odczuć podczas jedzenia. Dlatego ważne, aby zwracać uwagę na to, co trafia na talerz oraz w jakiej postaci. Rozsądnie będzie zrezygnować z twardych pokarmów. Nie tylko dlatego, że gryzienie ich będzie bolało – mogłoby uszkodzić zamki.

Jak długo bolą zęby po założeniu aparatu?

Dolegliwości bólowe po wizycie u ortodonty mogą doskwierać pacjentom przez kilka, a w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście dni. W razie zaniepokojenia warto skontaktować się ze specjalistą. Wyjaśni, jak długo bolą zęby po założeniu aparatu, a jeśli uzna, że zachodzi taka potrzeba, zaprosi na dodatkową konsultację w gabinecie. Być może ból wywołuje odchylenie albo ułamanie drutu bądź jakąś inną nieprawidłowość. U wielu ludzi pojawiają się ranki i otarcia w obrębie jamy ustnej. Odpowiadają za nie zameczki, które mogą podrażniać wewnętrzną stronę policzków. Można kupić specjalną gumę do zaklejania wystających miejsc.

Na to, ile bolą zęby po założeniu aparatu, wpływ ma także postępowanie samego pacjenta. Jeśli będzie ściśle trzymał się wytycznych otrzymanych od stomatologa, dyskomfort z powodu zamków czy łuków będzie mniejszy oraz krótszy. Należy unikać spożywania twardych, a także ciągnących się produktów. Jedzenie tych pierwszych może naruszać czy wręcz uszkodzić elementy takie jak pierścienie. Z kolei te drugie (cukierki krówki, guma do żucia etc.) mogą wejść w szczeliny, a przez to utrudnić zachowanie higieny. Dokładne czyszczenie uzębienia po posiłkach to podstawa przy leczeniu ortodontycznym.

Ból po wizycie kontrolnej u ortodonty

Dolegliwości bólowe po wizytach u ortodonty, a konkretnie to jak długo się utrzymują, to kwestia indywidualna. U jednych wrażliwość na ból będzie tak znaczna, że przez kilka dni mogą odczuwać dyskomfort. Niekiedy mogą nawet sięgać po tabletki przeciwbólowe. Inni już po godzinie czy dwóch od zejścia z fotela u dentysty zapominają, że mają założony nowy drut na uzębieniu. Jednak z drugiej strony czasami konieczna okazuje się wymiana aparatu i rozpoczęcie prostowania zębów od nowa. Więcej informacji na temat leczenia ortodontycznego można uzyskać w naszej klinice stomatologicznej – zapraszamy do kontaktu.