Dzięki wszczepieniu implantów stomatologicznych można cieszyć się olśniewającym uśmiechem przez wiele lat. Zalet tego sposobu uzupełniania uzębienia jest wiele – począwszy od odporności na próchnicę, poprzez niewrażliwość na ciepłe czy zimne potrawy, całkowitą niebolesność, aż po idealny kształt i odcień. Niestety, częstym błędem jest myślenie, że o implanty stomatologiczne nie trzeba skrupulatnie dbać. W tym artykule wyjaśniamy, co zrobić, żeby zachowały one wszystkie swoje właściwości przez jak najdłuższy czas.

Higiena implantów tuż po zabiegu

Kluczową rolę odgrywa odpowiednia higiena implantów bezpośrednio po zabiegu ich wszczepienia. Głównym czynnikiem, mogącym zaważyć na prawidłowym przyjęciu się implantu, jest powstanie zakażenia w obrębie rany pozabiegowej. By zapobiec takiej sytuacji, należy z wielką starannością dbać o zachowanie czystości w okolicy wszczepienia. Przez siedem dni po implantacji trzeba zachowywać szczególne procedury higieniczne. O czym pamiętać?

Przede wszystkim, przez dwie godziny po zabiegu nie można spożywać żadnych napojów ani pokarmów. To tym czasie można napić się chłodnej, niegazowanej wody. Po minimum czterech godzinach dozwolony jest posiłek. Wskazane, żeby w ciągu pierwszej doby spożywane pokarmy miały temperaturę pokojową oraz płynną lub półpłynną konsystencję, co zmniejszy ryzyko uszkodzenia rany. Przez kilka kolejnych dni zdecydowanie warto ograniczyć w swoim menu posiłki zawierające produkty mączne i nabiałowe, ponieważ sprzyjają one odkładaniu się osadu w okolicy szwów. Duże znaczenie w efektywnym przyjęciu się implantu ma także powstrzymanie się od palenia wyrobów tytoniowych – co najmniej przez pierwsze trzy dni, a najlepiej już na stałe.

Właściwa higiena implantów po zabiegu opiera się również na starannym myciu zębów. W czasie doby od wszczepienia implantu nie należy ani szczotkować miejsca pozabiegowego, ani płukać jamy ustnej. W kolejnym tygodniu trzeba używać miękkiej szczoteczki do mycia zębów, uważając, żeby nie naruszyć miejsca wokół implantacji. Zarówno pasta, jak i płyn do płukania jamy ustnej, powinny mieć zwiększone właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu będą wspomagać utrzymanie warunków sprzyjających gojeniu się rany. Zapobieganie zakażeniu bakteryjnemu przy wszczepionym implancie stomatologicznym stanowi główny cel w dbaniu o zasklepienie się rany oraz przyjęcie implantacji.

Najczęstsze błędy w higienie jamy ustnej

Gdy mija newralgiczny okres siedmiu dni po zabiegu, można wrócić do zwyczajowego dbania o czystość jamy ustnej. Oczywiście, jeśli pojawiły się jakiekolwiek dolegliwości czy powikłania związane z implantacją, to jakie zabiegi higieniczne oraz z wykorzystaniem jakich preparatów są wskazane, ustali lekarz stomatolog. Jeżeli proces gojenia się rany przebiegł prawidłowo, w zasadzie codzienna higiena implantów nie różni się zbytnio od tej, jaka należy się zębom naturalnym. Zdecydowanie do najczęstszych błędów można zaliczyć zaniechanie starannego dbania o czystość jamy ustnej, z przeświadczeniem, że implanty stomatologiczne nie wymagają takiej troski. Nic bardziej mylnego!

Szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie to absolutna podstawa. Zbyt krótkie, a także niedokładne ich mycie, sprzyja osadzaniu się kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej. Błędem jest również zbyt mocne szorowanie zębów twardą szczoteczką, które podrażnia dziąsła, doprowadzając do krwawień, a nawet zranień. Godne polecenia są raczej miękkie szczoteczki, które delikatnie, lecz skutecznie oczyszczają zęby.

Samo mycie zębów to zdecydowanie za mało, by utrzymać odpowiedni poziom higieny implantów oraz naturalnych zębów. Brak nitkowania, stosowania płynów do płukania jamy ustnej oraz regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, mogą mieć poważne konsekwencje. Zaniechanie tych procedur sprzyja rozwojowi płytki nazębnej, która z kolei przyczynia się do powstawania stanów zapalnych. Gdy trwają one przez dłuższy czas, mogą powodować stopniowe zanikanie kości, a co się z tym wiąże – rozchwianie implantu, a w skrajnym przypadku nawet jego wypadnięcie.

Nasza oferta


Photo by Jonathan Borba on Unsplash