Kiedy warto zafundować sobie implant?

Uraz mechaniczny, w którego wyniku ząb został wybity ze szczęki, to najczęstsza przyczyna ubytków w jamie ustnej. To jednak nie wyczerpuje wszystkich możliwości, czasem bowiem może dojść do tego jako następstwo choroby lub problemów około szczękowych. Sytuacja jest dość prosta, gdy pacjent ma wszystkie zęby w złym stanie. Wówczas można zaproponować mu pełną sztuczną szczękę, uprzednio wyrywając pozostałości naturalnego uzębienia, które nie nadaje się do leczenia. Jeśli jednak część pozostaje w dobrym stanie, a występują jedynie pojedyncze ubytki – wstawianie zęba w lukę jest nie tylko najmniej inwazyjne, ale również daje najbardziej naturalny efekt.

Dlaczego warto postawić na implant?

Dziura w pełnym uzębieniu psuje efekt pięknego uśmiechu. Często powoduje, że pacjenci przestają się śmiać, a to z kolei źle wpływa na ich samopoczucie. Wstyd przed uśmiechaniem się często wna się utracie poczucia własnej wartości i pewności siebie. Co więcej, również w samej szczęce nie dzieje się wtedy dobrze. Ubytki mogą powodować rozchwianie sąsiednich wyrostków kośćca, które stabilizują się nawzajem korzeniami. A ile kosztuje wstawienie sztucznego zęba? To chyba pytanie, które najbardziej spędza sen z powiek pacjentom.

Z jakim kosztem wstawienia implantu trzeba się liczyć?

Jeśli pacjent musi uzupełnić lukę po jednym czy dwóch zębach, powinien zdecydować się na wstawienie sztucznego implantu. Jest to rodzaj śruby wykonanej z tytanu lub tlenku cyrkonu, którą wkręca się w kość szczęki, a na niej dobudowuje koronę o odpowiednim kształcie. Średni koszt wynosi tu około 3000 złotych. Jeśli jednak istnieje konieczność wstawienia zębów na wcześniej mocowanej na implantach protezie, to koszt będzie sięgał od 7500 złotych do nawet niemal 50 tysięcy złotych, gdy wymiany dokonujemy na większym obszarze uzębienia.

Skąd tak duże kwoty za wstawienie sztucznego zęba?

Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, że są to sumy bardzo uśrednione i każda implantacja wyceniana musi być indywidualnie. Stomatolog zawsze powinien ocenić, jaki jest stan jamy ustnej pacjenta oraz z czego będzie wykonany sztuczny implant i na tej podstawie przygotuje kosztorys. Cena zależy nie tylko od prestiżu danego gabinetu, ale również od tego, z czego wykonana jest wstawiane śruba i korona. Są to zwykle bardzo trwałe i doskonale tolerowane przez organizm, ale również drogie materiały. Dochodzi do tego jeszcze koszt zabiegów przygotowawczych i wynagrodzenie dla stomatologa oraz technika, który wykonuje protezy.

Co wchodzi w skład kosztorysu za wstawienie implantu?

Zanim stomatolog przejdzie do implantacji, musi wykonać nie tylko kontrolę jamy ustnej, ale również przeprowadzić dokładną diagnostykę obrazową oraz wyleczyć ewentualne problemy dentystyczne. Potem należy wykonać inwazyjny zabieg otworzenia kości w celu wkręcenia implantu. Dopiero na nim osadza się koronę – wykonaną uprzednio bardzo precyzyjnie przez specjalistę. Koszt tej operacji często obejmuje również ewentualne poprawki i wizyty kontrolne, które są niezbędne, aby upewnić się, że nowy ząb nie powoduje dyskomfortu w codziennym użytkowaniu.

Czy warto tyle wydać na nowe zęby?

Pełne, estetyczne uzębienie to dla wielu osób marzenie – daje możliwość uśmiechania się szeroko, gryzienia ulubionych twardych potraw, patrzenia z odwagą w lustro. Czasem trzeba na to długo odkładać, jednak to, ile kosztuje wstawienie sztucznego zęba, z pewnością nie jest najważniejsze. Warto nie tylko dla własnego samopoczucia, ale i zdrowia jamy ustnej oraz komfortu nie zwlekać z zabiegiem. Implant mocowany na trwałe pozwala funkcjonować bez dyskomfortu. To duża różnica w stosunku do klasycznej klejonej protezy. Dlatego jeśli masz przypuszczenie, że z Twoimi zębami dzieje się coś nie tak, sprawdź, które gabinety oferują właściwe zabiegi.