W nowoczesnej stomatologii ratowanie zęba to priorytet. Lekarz dentysta przykłada starań, aby uchronić przed usunięciem jak największą część zęba, ze szczególnym uwzględnieniem korzenia. Niekiedy jednak zmiany chorobowe są tak zaawansowane, że ekstrakcja staje się jedynym rozwiązaniem. Bywa też tak, że przeprowadza się ją na zębie, mimo iż nic mu nie dolega. Zazwyczaj takie przypadki dotyczą zabiegów przygotowawczych pod leczenie ortodontyczne. Ekstrakcja zęba chorego Dla wielu stomatologów wyrwanie zęba to ostatnia opcja, po którą sięgają. Wybierają ją wyłącznie w sytuacjach, gdy nie ma innego wyjścia. Jeśli ząb został ułamany, ukruszony bądź pękł w wyniku urazu, można go odbudować. W zależności od stopnia uszkodzenia stosuje się materiały kompozytowe, ceramiczne lub włókno szklane.

Jeżeli ząb zaatakowała próchnica, zwykle wystarczy jedna wizyta na fotelu stomatologicznym. Lekarz pozbywa się zmian, oczyszcza ząb oraz uzupełnia ubytek. Jeśli choroba rozwinęła się w miazdze zębowej, należy wdrożyć leczenie kanałowe – usunąć chorą tkankę, oczyścić kanał, następnie wypełnić go na nowo. Opisane powyżej przypadki to jedne z licznych przykładów, w których można uniknąć ekstrakcji. Aby zachować ząb z mocnym korzeniem, zwykle wystarczy w odpowiednim czasie zgłosić się do dentysty. Niestety z różnych powodów pacjenci zwlekają z odwiedzinami w gabinecie. W rezultacie udają się do stomatologa, gdy czują dotkliwy ból, który nie pozwala im normalnie funkcjonować. Istnieje wtedy ryzyko, że ów ból to oznaka rozległych, nieodwracalnych zmian i na pomoc jest już za późno. Pozostaje jedynie wyrwać ząb, aby zniwelować dolegliwości oraz zapobiec przeniesieniu próchnicy na sąsiednie zęby.

Wyrwanie zęba zdrowego – czy to konieczne?

Poza sytuacjami, w których usunięcia zęba wymaga jego stan, stomatolog może zalecić wyrwanie zdrowego zęba. Najczęściej takie zalecenie pochodzi od specjalisty w dziedzinie ortodoncji. Obecnie odchodzi się od ekstrakcji zdrowych zębów, o ile nie stanowi to elementu niezbędnego dla leczenia. Jeśli nie ma możliwości rezygnacji z zabiegu, usuwa się ząb, dla którego brakuje miejsca w szczęce bądź żuchwie. Po usunięciu powstaje luka, dzięki której stłoczone zęby mogą przesuwać się wraz z postępami w procesie ortodontycznym. Inny przykład wyrwania zdrowego zęba to ekstrakcja ósemki (zęba mądrości). Istnieje kilka wskazań do zabiegu, m.in. brak miejsca w szczęce, zgorzele, ropnie czy torbiele zębopochodne. Podczas wyrzynania się zęba mądrości pojawiają się dolegliwości bólowe oraz nawracające stany zapalne. Ósemka może wyrżnąć się tylko częściowo albo zatrzymać. Ponadto resztki pokarmu gromadzące się w kieszonce, która ją pokrywa, stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii.

Bezbolesne usuwanie zęba

Współcześnie stomatologia zapewnia szereg możliwości znieczulenia pacjenta przed procedurą ekstrakcji. Kliniki stomatologiczne dysponują nowoczesnym sprzętem, w tym systemem znieczulenia sterowanym komputerowo bądź sedacją wziewną. W szczególnych przypadkach zabieg może być wykonywany pod narkozą. Każdorazowo o metodzie decyduje specjalista, biorąc pod uwagę m.in. stan zdrowia pacjenta oraz stopień trudności samego zabiegu.

Photo by Caroline LM on Unsplash