Osoby ze znacznymi brakami w uzębieniu mogą dziś uzupełniać je na kilka różnych sposobów. Rozwiązaniem bardzo często wybieranym jest ruchoma proteza zębowa. Wynika to przede wszystkim z jej relatywnie niskiej ceny – jest zdecydowanie tańsza od implantów. Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość jej wyjmowania w celu dokładnego wyczyszczenia. W artykule podpowiadamy jak o nią dbać, aby długo służyła, była bezpieczna w użytkowaniu i zachowała przy tym estetyczny wygląd. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym ją czyścić, a także czego nie stosować, już teraz zapoznaj się z artykułem!

Jak dbać o protezę zębową?

Rzetelne dbanie o higienę sztucznych zębów sprawi, że będą dobrze wyglądać i przede wszystkim służyć przez wiele długich lat. Czyszczenie protezy zębowej powinno być wykonywane starannie, ale jednocześnie delikatnie. Nie należy sięgać po zwykłą pastę do zębów, ponieważ zawarte w niej składniki mogą doprowadzić do różnych uszkodzeń. Istotny jest też sposób przeprowadzania szczotkowania. Najlepiej wykorzystywać w tym celu szczoteczkę zaprojektowaną specjalnie do tego zadania. Wystarczy ona oraz ciepła woda – nie potrzeba nic więcej. Nie szorujemy mocno, przykładamy się za to do dokładności.

Przed i po czyszczeniu uzupełnienie protetyczne należy odpowiednio przechowywać. Zanim przystąpimy do usuwania z niego zanieczyszczeń, trzeba zabezpieczyć je przed upadkiem z umywalki. Powinno leżeć na papierowym ręczniku albo innym miękkim materiale, który będzie je chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jak dbać o protezę zębową w nocy? Przed snem użytkownik powinien wyjąć ją z ust i włożyć do czystej wody. Nie należy z nią spać, gdyż grozi to zniszczeniem wyrobu (np. połamaniem), a do tego nawet zadławieniem. Oprócz tego dziąsła będą mogły odpocząć i zregenerować się po wielogodzinnym nacisku.

Jak czyścić protezy zębowe?

Posiadacze protez z metalowymi elementami powinni czyścić je specjalnymi, przeznaczonymi do tego preparatami. Nieodpowiednie mogą doprowadzić do zaśniedzenia metalu. Należy korzystać przy tym ze specjalnych produktów do pielęgnacji protezy zębowej. Dbając o nią, pamiętaj, że po wyjęciu jej z ust, powinna trafić do dedykowanego roztworu albo do zimnej wody. Niewskazane jest, aby była gorąca, a w szczególności wrząca. Wysoka temperatura może sprawić, że uzupełnienie uzębienia się powygina i przestanie być zdatne do użytku.

Osoby, które nie mają pewności, czym czyścić protezy zębowe, powinny dopytać o to swojego stomatologa. Podczas usuwania zabrudzeń, w tym płytki nazębnej, sprawdzi się szczoteczka z miękkim włosiem, ale nie zwyczajna, lecz przeznaczona do tego rodzaju wyrobów. Akcesoria z twardą bądź ostrą powierzchnią mogą porysować fragmenty uzupełnienia. Co za tym idzie, w powstałych rysach zaczną gromadzić się bakterie, które wywołują brzydki zapach z ust i są groźne dla zębów naturalnych. Będzie się w nich zbierać również płytka nazębna, która w krótkim czasie negatywnie wpłynie na estetykę pracy protetycznej.

Czego nie używać do czyszczenia protezy?

Możliwość dokładnego obejrzenia swojej protezy zębowej oraz dotarcia do zanieczyszczeń, do których trudno dostać się w jamie ustnej, to duży atut. Niemniej warto pamiętać o tym, że jest to solidny element protetyczny, ale jednocześnie dość delikatny. Nie należy więc stosować przy jego czyszczeniu mocnych środków (np. octu czy wybielacza), gdyż mogą go  uszkodzić, a przede wszystkim podrażnić błony śluzowe.

Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek na temat tego, jak dbać o higienę jamy ustnej, już dziś zapoznaj się z pozostałymi artykułami na blogu. Znajdziesz tam mnóstwo cennych wskazówek, do których stosując się, będziesz długo cieszyć się pięknym uśmiechem!