Czy po wyrwaniu ósemki zęby mogą się przesunąć?

Nowoczesna stomatologia skupia się na tym, aby podczas leczenia uzębienia uratować jego korzenie. Ekstrakcja, czyli ich usunięcie, to ostateczność, a decyzję o jej przeprowadzeniu podejmuje się wyłącznie w sytuacji, gdy nie ma innego wyjścia. Często to wina zaniedbań pacjenta, który za długo zwlekał z wizytą u stomatologa. Czasami zmiany chorobowe są zbyt rozległe, aby można było zająć się ich leczeniem. Jeśli czeka Cię taki zabieg, być może zastanawiasz się, czy po wyrwaniu ósemki zęby się przesuną? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule – zapraszamy do lektury!

Czy po wyrwaniu ósemki zęby się przesuwają?

Po ekstrakcji ósemki zawsze pozostaje puste miejsce w dziąśle. Jego obecność jest niewskazana, dlatego bardzo ważne jest, aby szybko je uzupełnić. Im dłużej się z tym zwleka, tym trudniejsze, a nierzadko i droższe będzie później leczenie. Po pewnym czasie od zabiegu można zaobserwować przesuwanie się zębów po wyrwaniu. Te sąsiadujące z pustym miejscem mogą zacząć się chwiać albo przechylać na bok – to naturalne, ponieważ straciły oparcie. W efekcie unikanie wizyty u dentysty może skutkować skrzywieniem uzębienia oraz rozwojem wad zgryzu.

Ubytek po ekstrakcji niekorzystnie wpływa zarówno na sąsiednie, jak i przeciwległe uzębienie. Często występujące przesuwanie się zębów po wyrwaniu ósemki oddziałuje na całą jamę ustną na różne sposoby. W pierwszej kolejności osoba po zabiegu zaczyna inaczej jeść. Musi się pilnować, aby kawałki jedzenia nie trafiały w puste miejsce, bo wywołuje to ból oraz podrażnienia. Warto tutaj podkreślić, że podobnie wygląda sytuacja w przypadku usunięcia każdego innego zęba.

Dlaczego tak ważne jest, aby uzupełniać ubytki po wyrwaniu zęba?

Usunięcie choćby jednego zęba, w tym także ósemki, ma duży wpływ na pozostałe. Do największych zagrożeń, które można odnotować po wyrwaniu, zaliczamy narastające problemy z higieną jamy ustnej. Przesuwające się uzębienie tworzy szpary, co utrudnia dokładne oczyszczanie go z resztek jedzenia. W różnych zakamarkach nawarstwia się płytka nazębna, która może prowadzić do rozwoju próchnicy i innych schorzeń.

Kolejny czynnik, który warto brać pod uwagę po zabiegach wyrywania, to komfort życia codziennego. Z ubytkami trudniej spożywać posiłki, a także czyścić zęby. W lukach po ekstrakcjach dochodzi do stopniowego zaniku tkanki kostnej. Im dłużej będzie trwać taki stan, tym większy będzie jej ubytek. Kiedy pacjent w końcu podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia stomatologicznego, może się okazać, że wstawienie korony czy mostu jest niemożliwe, gdyż brakuje punktów podparcia dla tych elementów.

Jak można uzupełnić ubytki po wyrwaniu zęba?

Aby uniknąć ekstrakcji, warto zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne. Podczas przeglądu dentysta ocenia stan uzębienia, a jeśli uzna, że coś wymaga leczenia, wykona określony zabieg. Kiedy dochodzi do usunięcia, trzeba jak najszybciej uzupełnić brak. Czy po wyrwaniu ósemki uzębienie się przesunie? Jej zniknięcie może zniwelować stłoczenie, ale przy innej lokalizacji zęba trzeba wstawić sztuczny odpowiednik. Może być to korona, most, proteza stała lub ruchoma albo implant. Decyzja zależy od woli pacjenta oraz przede wszystkim stanu jego uzębienia.

Dlaczego trzeba unikać przesuwania się zębów?

Braki w uzębieniu nie tylko nieestetycznie wyglądają, zwłaszcza w przedniej części twarzy. Utrudniają usuwanie płytki nazębnej, przyczyniają się do próchnicy, zapaleń dziąseł oraz innych problemów zębów i przyzębia. Przy zaniku tkanki kostnej leczenie staje się znacznie kosztowniejsze i trudniejsze. Jednak z drugiej strony wyrywanie ósemek w wielu przypadkach jest konieczne. Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na stronie, w których opisujemy, jak uchronić się przed chorobami, a także przybliżamy metody leczenia uzębienia i zapobiegania jego przesuwaniu się.