Czy zamki aparatu dobrze trzymają się na zębach?

Podczas leczenia ortodontycznego tą metodą na zewnętrznej powierzchni wszystkich zębów umieszcza się przy pomocy kleju specjalne metalowe zamki, a następnie łączy się je cienkim drucikiem. Te elementy są bezpieczne dla użytkownika, ponieważ wykonane z materiałów, które nie wchodzą w reakcję ze składnikami śliny ani pokarmów, nie rdzewieją ani nie wydzielają przykrego smaku. Dodatkowo umieszcza się na nich kolorowe gumki, których zadaniem jest łagodzenie ostrych krawędzi i tym samym zmniejszanie ryzyka otarć i aft na wewnętrznej stronie warg.

Co jeść tuż po założeniu aparatu?

Mechaniczne odklejenie się zamków od powierzchni zęba jest możliwe, jeśli nie będzie się odpowiednio uważało. Dlatego też warto w czasie leczenia ortodontycznego unikać odgryzania twardych skórek od chleba, chrupania sucharów czy nawet twardych jabłek – pokarmów, w które trzeba się wgryzać całą szczęką i odrywać je. Dzięki temu uniknie się dodatkowych kontroli u specjalisty w celu przytwierdzenia zamka na powrót.
Chwilę po tym, jak zamki zostaną odpowiednio założone, pacjent może odczuwać lekki nacisk na zęby, tkliwość, a nawet niewielki ból. Co jeść po założeniu aparatu? Przez kilka pierwszych dni, do czasu ustąpienia dolegliwości, lepiej skupić się na diecie niewymagającej gryzienia i przeżuwania. Najlepszym wyborem będą sycące zupy, jogurty, puddingi, których temperatura nie będzie ani zbyt wysoka ani zbyt niska. Z biegiem czasu można stopniowo włączać stałe produkty, unikając jednak do końca leczenia tych najbardziej twardych.

Czy w aparacie zęby mogą się przebarwić?

Bardzo ważnym elementem higieny jamy ustnej osób mających założony sprzęt na stałe jest również dbanie o to, by nie przebarwić szkliwa. Czego nie można jeść w aparacie? Lepiej unikać kawy, herbaty, czerwonego wina czy papierosów, które wpływają na zmianę koloru widocznej warstwy uzębienia. W miejscach pod przyklejonym zamkiem różnica w kolorach po kilkunastu miesiącach leczenia może okazać się znacząca – wówczas należy pomyśleć o wybielaniu. Dodatkowym produktem niewskazanym jest cola, która może rozpuszczać klej i doprowadzić do odpadnięcia elementów, z których składa się aparat.

Jakich jeszcze produktów unikać w trakcie leczenia?

Czyszczenie i nitkowanie zębów po założeniu aparatu ortodontycznego jest utrudnione z uwagi na zwiększenie się liczby szpar i uchyłków, w które trudno jest zajrzeć zwykłą szczoteczką. Dlatego też zaleca się nie tylko specjalne szczoteczki do mycia z małą główką i wzmożone szorowanie, ale i rezygnację z jedzenia niektórych potraw. Są to na przykład gotowane mięsa, których nitki lubią pozostawać pomiędzy ściankami trzonowców, gumy do żucia i rozpuszczalne, landrynki czy cukierki typu toffi. Obklejają one szkliwo i utrudniają dokładne ich wyczyszczenie, a to może niestety doprowadzić do pojawienia się próchnicy.

Czy warto założyć stały aparat?

Oczywiście noszenie stałego sprzętu ortodontycznego jest problematyczne, więc tym bardziej warto wiedzieć, co można jeść po założeniu aparatu. Tu odpowiedź jest uspokajająca: większość rzeczy, na które zwykle ma się ochotę! Warzywa, owoce, pieczywo, ciasta, wędliny i wiele innych potraw nie są przeciwwskazaniem w dążeniu do pięknego uśmiechu! Pamiętaj, by umówić się na kontrolę i sprawdzić stan uzębienia.