Dla osób, które interesuje szybka poprawa wyglądu uzębienia, bonding może stanowić dobrą propozycję. To metoda odbudowy zębów licowych i policzkowych stosowana w stomatologii estetycznej. Charakteryzuje się niskim stopniem inwazyjności, dlatego jest w pełni bezpieczna i bezbolesna. Bonding zębów jest także znacznie tańszy od licówek. Na czym dokładnie polega bonding zębów i kto powinien go rozważyć? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Bonding zębów – wskazania
Stomatolodzy rekomendują bonding do subtelnej korekty uzębienia. Za jego pomocą można wyrównywać powierzchnię zębów, zakrywać przebarwienia oraz korygować szpary między zębami. Bonding polecany jest także do maskowania pęknięć, wypełniania ubytków po złamaniu lub ukruszenia korony zębowej. Ponieważ bonding w niskim stopniu ingeruje w strukturę szkliwa, nie zwiększa podatności zębów na próchnicę lub uszkodzenia mechaniczne. Warunkiem do zastosowania bondingu jest jednak zdrowie jamy ustnej. Z tego powodu w pierwszej kolejności należy wykluczyć ewentualne zmiany próchnicze oraz inne choroby przyzębia. Przed zastosowaniem bondingu konieczne jest dokładne oczyszczenie zębów za pomocą skalingu i piaskowania.
Przebieg bondingu
Bonding zębów polega na łączeniu materiału kompozytowego ze szkliwem. To ten sam materiał, który jest stosowany do wypełniania ubytków po próchnicy. Bonding nie ingeruje zatem w tkanki, dlatego jest bezpieczny i bezbolesny. W miejscu planowanego bondingu stomatolog stosuje specjalny wytrawiacz szkliwa. Następnie nakładana jest żywica kompozytowa o odcieniu dopasowanym do naturalnego koloru reszty zębów. Dzięki temu bonding nie wyróżnia się na tle uzębienia, gwarantując naturalny efekt. Stomatolog wypracowuje naturalny kształt zęba za pomocą profesjonalnych narzędzi. Bonding nie wymaga jednak szlifowania, co ułatwia przebieg zabiegu. Ma to na celu zarówno pożądany efekt wizualny, jak i maksymalny komfort podczas gryzienia i przeżuwania. Materiał kompozytowy jest utwardzany za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Na ogół stosowana jest cienka warstwa kompozytu, który ma kilkuletnią trwałość.
Zalety i wady bondingu
Niekwestionowanym atutem bondingu jest szybkość efektów, jakie można osiągnąć za jego pomocą. Wystarczy jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym, aby uzupełnić widoczny ubytek w zębie. Ponieważ bonding jest bezbolesny, wizyta u dentysty nie stanowi obciążenia psychicznego. Wyrównanie powierzchni zębów lub też zakrycie nieestetycznych przebarwień dodaje pewności siebie i zachęca do pełnego uśmiechu. Dotyczy to zarówno osób, które doświadczyły ubytku zębów na skutek wypadku, jak i pacjentów z naturalnie występującymi szczerbami. Kolejną zaletą bondingu jest jego stosunkowo niska cena – szczególnie jeśli stosuje się go do pojedynczych zębów. Warto mieć jednak na uwadze, że bonding nie stanowi trwałego uzupełnienia protetycznego. Po kilku latach materiał kompozytowy może kruszyć się i pękać, co będzie wymagało ponownego uzupełnienia. Ze względu na niższą od licówek trwałość bondingu odradza się go także osobom nawykowo zgrzytającym zębami, z bruksizmem lub obgryzającym paznokcie.
Procedura bondingu cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem pacjentów gabinetów stomatologicznych. Powodzenie zabiegu jest w pełni zrozumiałe, zważywszy na jego liczne zalety.
Bonding Kraków – zabiegi w jeden dzień
Poza atrakcyjną ceną (zwłaszcza w porównaniu z innymi usługami typu np. zakładanie licówek porcelanowych) oraz szybkością bonding przyciąga swoim potencjałem. W stosunkowo prosty, do tego nieinwazyjny sposób pozwala uzupełniać różnego rodzaju braki zębów. Można przy jego pomocy upiększyć swój uśmiech bezboleśnie oraz skutecznie.
Jeżeli w przyszłości pacjent zapragnie skorzystać z innej metody odbudowy uzębienia, bonding nie będzie stanowił żadnej przeszkody. W tym przypadku jego umiarkowana trwałość to istotny atut – można w jego miejsce wstawić m.in. licówki.
Odbudowa estetyczna uzębienia w Krakowie
Oferujemy szeroką gamę zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Jeżeli zainteresowali się Państwo procedurą taką jak bonding Kraków to miasto, w którym można umówić się na nią w naszej placówce.
Photo by Brian Tromp on Unsplash