Warto, żeby rodzice od jak najmłodszego wieku budowali u swoich dzieci pozytywne nastawienie do dentysty. W przyszłości zapobiegnie to ewentualnym, negatywnym doświadczeniom w gabinecie stomatologicznym. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna stanowić pozytywne doświadczenie i wbrew pozorom nie jest to przedsięwzięcie trudne do zrealizowania. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak odpowiednio się przygotować, a także zastosować się do kilku kluczowych zasad.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty z maluchem?

Chociaż wielu rodziców bagatelizuje odwiedziny w gabinecie stomatologicznym z niemowlakiem lub kilkulatkiem, w rzeczywistości już półroczne dziecko powinno odbyć swoją pierwszą kontrolę jamy ustnej. Gdy pojawią się zęby mleczne, stomatolog może zweryfikować prawidłowość procesu ząbkowania. Udzieli również rodzicom praktycznych wskazówek co do czyszczenia dziąseł i ząbków maluszka. Poinformuje, na co warto zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy mleczaków. Bezwzględnie na wizytę u dentysty należy umówić dziecko, gdy posiada ono już wszystkie zęby mleczne. Zwykle dzieci są wtedy w wieku 3-4 lat. Stomatolog oceni rozwój zębów, prawidłowość zgryzu, a także wykluczy ewentualną próchnicę.

Kontrolne wizyty dentystyczne z dziećmi – dlaczego są takie ważne?

Rodzice nie powinni zwlekać z wizytą dziecka u stomatologa. Warto mieć na uwadze, że bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu diagnostycznego trudno samodzielnie dopatrzeć się pierwszych ubytków. Ponadto, na zębach mlecznych znacznie szybciej rozwija się próchnica, która łatwo przenosi się na kolejne, zdrowe zęby. Mleczaki, jak każde inne zęby, wymagają leczenia i może być ono bolesne dla dziecka – szczególnie jeśli próchnica jest zaawansowana. Dlatego lepiej, żeby pierwsza wizyta u dentysty nie skończyła się od razu borowaniem – w ten sposób pierwsze skojarzenie maluszka ze stomatologiem będzie negatywne. Dziecko potrzebuje stopniowego oswajania się z gabinetem. Od najmłodszego wieku malucha warto planować regularne wizyty kontrolne, których celem jest także adaptacja do nowego otoczenia. Pozwoli to na oswojenie się dziecka z obcymi osobami, głośnymi i dziwnymi dźwiękami czy też drażniącymi zapachami u dentysty.

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

Kluczem do dobrych wrażeń dziecka z wizyty w gabinecie stomatologicznym jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej malucha. Dziecko powinno być przyzwyczajone do dotykania ząbków, dziąseł i języka. Gdy jest starsze, należy zachęcać je do samodzielnego szczotkowania zębów. Pomoże w tym szczoteczka o miękkim włosiu i pasta o atrakcyjnym smaku. Warto opowiedzieć o wizycie stomatologicznej, jej przebiegu i używanych podczas niej akcesoriach. Jeśli zaplanowano leczenie próchnicy, nie należy zatajać tej informacji. Warto jednak unikać określeń mogących wystraszyć dziecko, takich jak wiercenie, strzykawka albo igła. Lepiej zastąpić je neutralnymi sformułowaniami.

W tym zadaniu z pewnością mogą pomóc bajki. Dziecko może obejrzeć bajkę ze swoimi ulubionymi postaciami, która opowiada o wizycie u dentysty. Niemal każda popularna kreskówka dla maluchów posiada taki odcinek. Nigdy nie powinno się straszyć dziecka dentystą, żeby wymusić higienę jamy ustnej. Podobnie nie należy opowiadać o własnych, negatywnych doświadczeniach w tej kwestii. Najlepiej wybrać zaufany gabinet dentystyczny, gdzie pracują osoby doświadczone w kontakcie z małymi pacjentami. Stomatolog dba o to, żeby pierwsza wizyta u dentysty miała maksymalnie komfortowy przebieg.

Nasza oferta


Photo by S&B Vonlanthen on Unsplash