Co zrobić, gdy wyrosną leżące ósemki?

Ekstrakcja zębów kojarzy się z bólem, dyskomfortem i stresem, którego każdy wolałby uniknąć. Co należy zrobić, gdy w jamie ustnej pojawi się dodatkowy trzonowiec? Przede wszystkim należy udać się do stomatologa, który wykona prześwietlenie i oceni, w jakim stanie znajduje się obecnie uzębienie. Najważniejsze to sprawnie odpowiedzieć na pytani, czy ósemki trzeba wyrywać, a jeśli tak, to w jakim odstępie czasu można to zrobić z kolejnymi? Co ciekawe, nie zawsze jest to konieczne i właśnie dlatego niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który określi ryzyko powikłań w przyszłości.

Z czym może wiązać się nieusunięcie ósemki?

Kiedy zęby są duże i ściśle ułożone na łukach (bez odstępów) dodatkowy trzonowiec wyrastający na ich końcach może być problemem. Podczas wyłaniania się na powierzchnię może doprowadzić do rozpychania się na żuchwie, które prawdopodobnie spowoduje przechylanie się pozostałego uzębienia. Większy kłopot sprawiają leżące ósemki – takie, które nie wyrastają pionowo, lecz zostały zablokowane wewnątrz buzi w pozycji poziomej.
Jednak nie zawsze usuwanie tych trzonowców będzie niezbędne. Gdy dentysta oceni stan uzębienia i widoczne odstępy, będzie mógł określić nie tylko to, w jaki sposób rośnie zaobserwowana ósemka, ale również czy wewnątrz nie znajdują się zawiązki kolejnych trzech, które mogłyby przyjmować nieprawidłową, leżącą pozycję. W niektórych przypadkach stomatolog może stwierdzić, że zęby stałe mają dość miejsca w łuku i nie trzeba dokonywać ekstrakcji tych dodatkowych. Z pewnością jednak zaleci, aby za kilka lat ponownie zgłosić się do kontroli i sprawdzić, czy wciąż nie zagrażają one stabilności zgryzu.

Czy można usunąć wszystkie zęby mądrości na raz?

W związku z tym, że ekstrakcja nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, wiele osób zastanawia się, czy można usunąć wszystkie zęby mądrości jednocześnie, czy trzeba zachować jakiś odstęp. Zaleca się, aby te dolne wyrywać po 16. roku życia, a górne nie wcześniej niż po 20. A w jakim odstępie można usuwać ósemki? W niektórych przypadkach u pacjentów, których uzębienie jest już prawidłowo uformowane i dojrzałe, stomatolog może podjąć decyzję o jednoczesnym wyrwaniu wszystkich zbędnych zębów po to, aby w przyszłości uniknąć konieczności wizyt u ortodonty.

Jak wykonuje się zabieg usuwania ósemek?

Jest to jeden ze standardowych zabiegów chirurgii szczękowej, przeprowadzany najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Jego stopień skomplikowania i czas trwania mogą być różne, w zależności od tego, jak duży jest korzeń lub czy w obrębie jamy ustnej pojawiły się tzw. leżące ósemki. Nie trwa to jednak długo, a młodzi pacjenci w ciągu kilku dni dochodzą do siebie i mogą bez przeszkód jeść i pić wszystko, co przed interwencją stomatologiczną.

Czy należy umówić się na wyrywanie ósemek?

Warto pamiętać, że w przypadku problemów stomatologicznych czas działa na niekorzyść pacjenta. Im dłużej zwleka się z wykonaniem drobnego zabiegu, tym kłopoty stają się poważniejsze. Zaniedbując kwestię dodatkowych trzonowców, można w przyszłości mieć problemy już nie tylko z leżącymi ósemkami, ale również z krzywym zgryzem, który będzie wymagał długiego i kosztownego leczenia ortodontycznego. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego odwiedzaj swojego dentystę regularnie i upewnij się, czy Twoje zęby wymagają interwencji chirurga.