Właściwe dbanie o higienę jamy ustnej dotyczy nie tylko codziennego szczotkowania, nitkowania zębów czy też stosowania płynów do płukania jamy ustnej. W skutecznym zapobieganiu próchnicy i innych chorób jamy ustnej istotna jest również regularna higienizacja. Z tego powodu każdego roku w gabinecie stomatologicznym należy wykonywać w szczególności dwa profesjonalne zabiegi profilaktyczne: skaling oraz piaskowanie. Ich efekt można zobaczyć gołym okiem – to ładny, biały uśmiech pozbawiony nieestetycznych przebarwień. Przede wszystkim jednak skaling i piaskowanie stanowią zabezpieczenie przed nadmiernym rozwojem bakterii w obrębie jamy ustnej.

Na czym polega scaling?

Skaling zębów to szybkie i precyzyjne usuwanie kamienia nazębnego, który gromadzi się w okolicach szyjek zębowych. Sam zabieg zajmuje zwykle kilkanaście minut. Gdy złogi są umiarkowane, wykonywany jest tzw. skaling naddziąsłowy, który dotyczy usuwania kamienia nazębnego z powierzchni koron zębów. W tej sytuacji scaling zębów jest bezbolesny, powodując jedynie niewielki dyskomfort. Bolesny dla pacjenta może być natomiast skaling poddziąsłowy, który stosuje się w przypadkach kamienia nagromadzonego także pod powierzchnią dziąseł. Wówczas dla lepszego samopoczucia pacjenta podczas zabiegu można stosować znieczulenie miejscowe. W zależności od gabinetu stomatologicznego oraz jego wyposażenia stosowane są różne metody skalingu: mechaniczne, ultradźwiękowe, laserowe bądź chemiczne. Najczęściej wykorzystywany jest skaler ultradźwiękowy. Ponieważ odpryski kamienia nazębnego są twarde i ostre, po skalingu może występować delikatne krwawienie dziąseł.

Co to jest piaskowanie zębów?

Osoby, które pierwszy raz decydują się na zabiegi z zakresu higienizacji jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym, mogą zastanawiać się, na czym polega piaskowanie zębów. Zabieg ten opiera się na zastosowaniu specjalnego narzędzia stomatologicznego, czyli piaskarki pod ciśnieniem, czyszczącej zęby z osadu oraz przebarwień. Piaskowanie zębów gwarantuje dotarcie do najtrudniej dostępnych miejsc w uzębieniu, które nie sposób właściwie oczyścić szczoteczką.

Podczas piaskowania bardzo drobny proszek jest rozpylany pod ciśnieniem na zębach wraz z odpowiednią ilością wody, dlatego nie rani dziąseł. Dokładnie omiata natomiast przestrzenie międzyzębowe oraz naturalne zagłębienia na powierzchni zębów, w których obrębie powstają przebarwienia. Po piaskowaniu zęby wyglądają znacznie jaśniej i czyściej, dlatego w wielu przypadkach piaskowanie stanowi lepszą alternatywę dla wybielania zębów. Co ważne, piaskowanie zębów jest bezbolesne, dlatego nie wymaga znieczulenia. W zależności od preferencji może być wykonywane jako odrębny zabieg, choć warto stosować je jako uzupełnienie skalingu.

Rezultaty po piaskowaniu zębów i scalingu

Płytka nazębna powstaje z resztek jedzenia, bakterii oraz złuszczającego się naskórka. Z czasem ulega mineralizacji, stając się w większości niemożliwa do usunięcia za pomocą normalnego szczotkowania i nitkowania zębów. Nagromadzenie kamienia nazębnego powoduje stany zapalne, krwawienie dziąseł, próchnicę i nadwrażliwość zębów. Kamień odsłania szyjki zębowe, co może skutkować rozchwianiem zębów i paradontozą, a w najcięższych przypadkach nawet utratą zębów. Dlatego tak ważne jest to, by korzystać z higienizacji jamy ustnej w postaci scalingu oraz piaskowania zębów.

Scaling i piaskowanie warto wykonywać w zaufanym gabinecie stomatologicznym przynajmniej raz do roku. Można nawet częściej, jeśli pali się papierosy, pije się duże ilości kawy i herbaty lub z różnych przyczyn niedokładnie czyści się zęby. Zęby po skalingu i piaskowaniu nie tylko lepiej się prezentują – po pozbyciu się z ich powierzchni warstwy kamienia nazębnego widoczne stają się ewentualne ubytki i od razu można przystąpić do leczenia. Po zabiegach skalingu oraz piaskowania warto powstrzymać się od palenia papierosów oraz spożywania potraw i napojów, które powodują nadmierny osad na zębach, na przykład kawy, wina czy herbaty.